Organza – co to jest i gdzie ją kupić?

Organza. Słowo o brzmieniu niosącym ze sobą nutkę tajemnicy. Skąd pochodzi? Niektórzy uważają, że od francuskiego organsin, inni zaś są zdania, że od włoskiego organzino. Jeszcze inni sądzą, że wywodzi się od średniowiecznej nazwy miasta Urgencz, leżącego w Uzbekistanie, w centralnym punkcie Jedwabnego Szlaku. Nie rozstrzygniemy tutaj, jakie jest prawdziwe źródło nazwy organza, lecz powyższe informacje, zwłaszcza dotyczące Jedwabnego Szlaku, powinny nam już dać wskazówkę na temat, czym organza jest.

Co to jest organza?

Organza to delikatna, przejrzysta tkanina, według tradycji wykonywana z jedwabnej przędzy, chociaż obecnie spotkać można również organzę wykonaną z bawełny oraz włókien syntetycznych, wśród których można wymienić takie jak poliester czy nylon. Najbardziej luksusowe tkaniny tego typu wciąż są jednak wykonywane z jedwabiu. Z takiej produkcji słyną przede wszystkim miasta położone wzdłuż rzeki Jangcy w Chinach, hinduskie miasto Bangalore, ale także zakłady we Włoszech i Francji. Z racji swojej delikatności, ale też wielkiej plastyczności, organza wykorzystywana jest jako ozdoba odświętnej kreacji lub jako element dekoracyjny, na przykład do ozdabiania stołu. Organza jest materiałem trwałym, dlatego można korzystać z niej wiele razy bez obaw o zniszczenie. Łatwo się ją ucina, nie wymaga obszycia, nie strzępi się, co sprawia, że jest niezwykle prostym w użyciu materiałem dekoracyjnym. Osoba bez zdolności manualnych i doświadczenia w kilka chwil stworzy z niej podkładki pod talerze, kokardy, efektownie wyglądające woreczki na upominki, dekoracje do bukietów kwiatowych, firanki i klosze. Jak zostało wspomniane, organzę można również wykorzystać jako ozdobę stroju, na przykład sukni ślubnej, stroju wyjściowego czy balowego. Ograniczeniem nie jest materiał, tylko ludzka wyobraźnia!

Gdzie kupić organzę?

Organzę w swojej ofercie ma wiele sklepów internetowych specjalizujących się w handlu tkaninami, dlatego nie powinno być problemu w zaopatrzeniu się w ten materiał. Szeroki wybór tego materiału w różnych kolorach i motywach posiada sklep internetowy edekor.pl. Można w tym sklepie również szukać gotowych wzorów dostosowanych do tego, czy organza ma zostać użyta jako ozdoba sukienki, stołu czy kreacji ślubnej. Podobnie spersonalizowane zamówienie złożyć można w internetowym sklepie dekor-hurt.pl: wybierać można spośród organzy gładkiej, pasującej do oficjalnych uroczystości, wymagających bardziej subtelnych ozdobników, można także wybrać organzę obszywaną, idealną do strojenia wiązanek kwiatowych, wręczanych przy różnych okazjach. Całe spektrum kolorów oferuje sklep internetowy happenings.pl, gdzie wybierać można spośród 38 barw i odcieni! W przypadku braku chęci na samodzielne zaplatanie woreczków z organzy, skorzystać można ze sklepu internetowego manzuko.com. Znaleźć tam można wiele gotowych projektów woreczków, które można wykorzystać jako opakowania prezentowe lub woreczki do przechowywania biżuterii. Ilość inspirujących wzorów, barw oraz zwiewna przeźroczystość materiału wprost zwala z nóg! Wybór gotowych bieżników i obrusów wykonanych z organzy znajdziemy na stronie internetowej sklepu niebieskistolik.pl. Jak widać, materiał ten jest powszechnie dostępny, i to zarówno w gotowej formie, jak i jako surowy materiał, który za sprawą naszych dłoni zmieni się w przyciągającą spojrzenie ozdobę stroju albo stołu!

Jak ułożyć organzę na stole?

Po wymienieniu niezliczonych zastosowań organzy, wypadałoby omówić ten najbardziej podstawowy: ozdobę stołu. Jak ułożyć organzę na stole? Obrus z półprzezroczystej organzy przepuszczony przez środek stołu, udekorowany gałązkami, stanie się ozdobą zarówno Wigilii w gronie najbliższych, jak i wigilijnych spotkań w pracy. Organzę można rozłożyć na stole na płasko, można ja też udrapować. W tym drugim przypadku cała aranżacja nabiera fantazyjnego charakteru. Można rozłożyć na środku stołu szeroki pas materiału i następnie formować go, szczypiąc kawałki materiału dłonią, uzyskując dzięki temu efekt delikatnej fali. Pas kolorowej organzy można rozłożyć na nakrytym obrusem stole. Można też ułożyć organzę w kokardy lub inne podobne upięcia. Kokardy z organzy pięknie ozdabiają wazony lub świeczniki położone na stole. Wszystko zależy od charakteru spotkania. Od naszego gustu zależy, jaki sposób aranżacji wybierzemy, by upiększyć stół wigilijny, urodzinowy czy stół, przy którym zasiądą biesiadnicy weselni. Tym materiałem można również zdobić otaczające stół krzesła, przekładając ją jak szarfę przez opacia lub zawiązując ją jak kokardy.

Tiul czy organza – co wybrać?

Tiul i organza to znakomite materiały do dekoracji sal weselnych, stołów jadalnych oraz do ozdabiania ubrań. Oba charakteryzują się dużą przezroczystością, są lekko sztywne w dotyku oraz trochę szorstkie. Tiul wydaje się być jednak troszeczkę mniej sztywny w porównaniu do organzy. Organza jest nieco sztywniejsza oraz bardziej szorstka od tiulu, co wynika ze składu tego materiału. Wybór spośród tych dwóch znakomitych materiałów dekoracyjnych zdecydowanie powinien opierać się na celu, jaki chcemy osiągnąć, jak i na tym, na co materiał ma zostać przeznaczony. Tiul najczęściej wykorzystuje się do tworzenia fantazyjnych dekoracji, zaś organzę do wykonywania bieżników i kokard.

Dodaj komentarz